بیانیه تعدادی از تشکل‌های مردمی مبارزه با فساد به مناسبت بزرگداشت روز شهادت امیرکبیر

به نام خداوند برانگیزنده مصلحان

در سحرگاه بیستم دی ماه ۱۲۳۰ با دسیسه مشترك قدرت‌های خارجی و كج‌اندیشان رانت‌خوار داخلی؛ فرمان قتل امیركبیر كه با قلم حاكمی نادان امضا شده‌بود، با تیغ جلادان خانه‌زاد ایل قاجار اجرا شد، و خون آن فرزند رشید و سرافراز ایران حمام فین كاشان را گلگونه ساخت. 

اینك ۱۶۹ سال از آن صبحدم خونین كه تغییری بزرگ در مسیر پیشرفت و احیای جامعه ایران ایجاد كرد، می‌گذرد. 

ایران ما چه قبل از این واقعه غمبار و چه بعد از آن بارها و بارها در سوگ نخبگان آزاداندیش خود نشسته‌است كه یا به تیغ قهر دشمنان و یا به تیر حسد خودی‌ها از پا درآمده، یا خانه‌نشین شده‌اند ؛ و كشور از بركات وجودی‌شان محروم گشته‌است. 

اما در این میانه اندوه شهادت مظلومانه امیر هرگز گریبان ایران دوستان را رها نكرده‌است. 

هنوز دست صنوبر به استغاثه بلند

هنوز بید پریشیده سر فکنده به زیر

چگونه دشنه زدن بر امیر در حمام؟

چگونه تیر فكندن به شیرِ در زنجیر؟

با این حكم جاهلانه برنامه اصلاحی كه امیر برای پیشرفت كشور تدارك دیده‌بود، به فراموشی سپرده‌شد، و فرصتی طلایی برای دستیابی به توسعه از كف رفت.

بی‌تردید امیركبیر را می‌توان بنیانگذار دوران نوین مبارزه با فساد و رانت‌خواری در كشورمان دانست. 

یكی از مهم‌ترین محورهای برنامه ایشان برای آبادنی كشور، مبارزه با فساد قدرتمندان و در امان داشتن خزانه كشور از گزند مقامات و درباریان فاسد بود، درباریانی كه برای رسیدن به ثروت و مكنت از هیچ كاری و زدن هیچ زخمی بر پیكر رنجور كشور مضایقه نداشتند. عاقبت نیز همین درباریان فاسد و رانت‌خوار بودند كه با حمایت اربابان خارجی خود، راه اصلاحی امیر را سد كردند.

امروز با گذشت سالیان طولانی، هنوز جامعه ما نیازمند اقدامات اصلاحی و بركندن ریشه فساد است ؛ هرچند حركت‌های امیدبخشی آغاز شده، اما هنوز راهی دراز درپیش است. آفت فساد همه‌ساله بخشی مهم از منابع كشور را می‌بلعد و تلاش دلسوختگان ایراندوست را برای پیشرفت همه‌جانبه كشور بی‌نتیجه می‌سازد. مفسدان با ایجاد شبكه‌ای از همراهان كم‌تعداد و اما قدرتمند خود شرایطی را ایجاد كرده‌اند كه حتی تصویب و اجرای قوانین كارآمد برای تقویت جبهه مبارزه با فساد گرفتار كندی شود. 

آنان برای حفظ اقتدار خود تا توانسته‌اند نخبگان فاضل و اهل تدبیر را از دایره اداره كشور رانده، و توان خردورزی نظام مدیریتی كشور را فرسوده‌اند.

مراسم بزرگداشت امیركبیر در سالروز شهادت مظلومانه‌اش، كه چندسالی است با همت سازمان‌های مردم‌نهاد و فعالان میدان مبارزه با فساد برگزار می‌شود ؛ فرصتی ارزشمند برای تجلیل از این بزرگمرد و اندیشیدن به آرمان والای او و تجدید پیمان با او برای تلاش در مسیر تحقق رویای مقدسش یعنی اصلاح امور ایران است. 

امسال و در شرایطی كه شیوع كرونا بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی را تحت تأثیر قرار داده، و كارشناسان خیرخواه را واداشته كه همگان را به صرف نظر از برگزاری مراسم و تجمعات توصیه كنند، فعالان مردمی میدان مبارزه با فساد تصمیم گرفتند، برگزاری مراسم یادبود را به فرصتی مناسب‌تر موكول سازند.

تردیدی نداریم كه مرور بر كارنامه درخشان امیر در میدان مبارزه با رانت‌خواران و فاسدان همواره شوق مبارزه با مفاسد و اصلاح امور جامعه را در دل‌های بیدار جوانان این مرز و بوم برخواهدانگیخت، و نهالی كه با خون گرم ایشان سیراب شد، به درختی تناور بدل خواهدگشت ؛ درختی كه ملت ایران در سایه‌سار فرحبخش آن گرد آمده، و شادكامی و پیروزمندی و سربلندی را تجربه كنند. 

مرکز غیردولتی توسعه فراگیر سلامت اداری

جمعیت مردمی پیش‌گیری و مبارزه با فساد

جمعیت پایش شفاف‌سازی و ریشه‌کنی فقر و فساد

برچسب ها