سیستم کوپنی نه شرقی است نه غربی

وزیر بازرگانی دوران دفاع مقدس گفت: سیستم کوپنی نه شرقی است نه غربی، بلکه کاملاً عقلی است. عقل حکم می‌کند که توزیع را طوری انجام دهیم که به هر کسی سهم برسد حالا برای این توزیع از کوپن استفاده کنیم یا کارت یا سیستم توزیع را بازنگری کنیم.

حسن عابد جعفری در خصوص استفاده مجدد از کوپن در شرایط فعلی گفت: متاسفانه ما بعضی از مفاهیم را مستعمل می‌کنیم که بعد‌ها استفاده از آن برای ما غیرمعقول می‌شود، در بحث کوپن نیز همین مسئله رخ داده است.

وزیر اسبق بازرگانیافزود: منطق قضیه این است که اگر درآمد با هزینه‌ها همخوانی ندارد و اگر می‌خواهیم این درآمد کم را به صورت عادلانه تقسیم کنیم باید از یک سیستم کنترل شده توزیع استفاده کنیم در غیر این صورت قادر نیستیم پاسخگوی سوال عدالت در جامعه باشیم حالا ما هر عنوانی که می‌خواهیم برای این بحث بگذاریم مثل کوپنی کردن یا تنظیم مجدد سیستم توزیع.

وی تاکید کرد: شما اگر یوسف پیامبر هم باشید وقتی مشکل درآمد و توزیع پیش می‌آید باید از این منطق استفاده کرد.

عابد جعفری عنئان داشت: با مرحوم امانی در این مورد بحث می کردیم ایشان می‌گفتند سیستم کوپنی نه شرقی است نه غربی، بلکه کاملاً عقلی است. عقل حکم می‌کند که توزیع را طوری انجام دهیم که به هر کسی سهم برسد حالا برای این توزیع از کوپن استفاده کنیم یا کارت یا سیستم توزیع را بازنگری کنیم.

وی در خصوص داشتن ظرفیت مدیریتی و سیستمی در حال حاضر گفت: در کشور قحط رجال که نداریم تجربه آن را نیز داریم و هنوز برخی از افراد آن دوران زنده هستند اگر کشور تصمیم جدی دارد که عدالت را رعایت کند از آن افراد برای خدمت دعوت کند. نمی‌شود کار را دست کسی بدهند که نه بلد است و نه انگیزه آن را دارد.

عابدی جعفریاضافه کرد: عنوان چپ و راست برچسبی است که ما به آن می‌زنیم درحالی اینکه یک کار عقلی است و هر کسی که دغدغه توزیع عادلانه داشته باشد از این سیستم استفاده می‌کند. در جنگ جهانی دوم در انگلستان که مهد آزادی اقتصاد و بازار آزاد است سه وزارتخانه برای توزیع سیستم کوپنی ایجاد شد بنابراین این مسئله ربطی به چپ لیبرالیسم و دینداری ندارد.

وی افزود: در خانواده وقتی یک نان وجود داشته باشد آن را به قسمت مساوی بین اعضا تقسیم می‌کنیم بنابراین در سطح جامعه هم در این شرایط باید اینگونه عمل کنیم.

وی در خصوص اینکه الان وقت این نوع توزیع است یا خیر؟ گفت: شرایط امروز کاملاً فضاسازی است ما باید با خودمان رو راست باشیم و تصمیم درست را بگیریم. باید بدانیم اتخاذ هر تصمیمی بازتاب‌های منفی خواهد داشت هیچ تصمیمی نیست که صد در صد درست و بدون عواقب باشد. فضاسازی نباید تاثیر بگذارد باید مردم را توجیه کنیم و از افرادی استفاده کنیم که این کار را باور دارند و توانایی انجام آن را دارند.

 

منبع: ایلنا

برچسب ها